Kultura surfingowa

Pontiac woodie, samochód pierwszych surferów

Określenie kultura surfingowa obejmuje społeczeństwo, modę i życie wokół surfingu.

Początki kultury sięgają wczesnych lat dwudziestych, ale prawdziwy jej rozkwit miał miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, po czym nadal ewoluowała. Miała i wciąż ma wpływ między innymi na rozwój mody, muzyki, literatury, filmu czy żargonu. Surferzy pochodzący z wielu środowisk ograniczają swoje życie do przysłowiowego polowania na wspaniałe fale i życia nad oceanem. Dotyczy to jednak głównie najbardziej oddanych swej kulturze.

Zmienna pogoda, ocean oraz pragnienie fal najlepszch z możliwych dla uprawiania surfingu, czyni ludzi uprawiających ten sport zależnych od warunków pogodowych, które zmieniają się w szybkim tempie. Surfer Magazine, założony w latach sześćdziesiątych, gdy surfing zdobywał popularność wśród nastolatków, głosił, że gdyby zajęci byli oni pracą i ktoś krzyknąłby „Surf’s up!”, ich miejsca pracy powinny nagle zrobić się puste. Ponadto odkąd surfing ma do dyspozycji niewielkie obszary geograficzne (tj. wybrzeże), kultura plażowa ma duży wpływ na surferów, jak również surferzy mają duży wpływ na kulturę plażową. Terytorializm również jest częścią rozwoju kultury surfingowej, w której pojedyncze osoby lub grupy surferów określają pewne kluczowe dla nich miejsca jako swoje własne.

W obliczu kultury surfingowej lat sześćdziesiątych w Południowej Kalifornii, gdzie została ona spopularyzowana jako pierwsza, zaczęła ona obejmować samochody typu woodie, a także bikini i inne plażowe stroje, takie jak spodenki typu boardshorts lub baggies oraz muzykę określaną jako surf music. Surferzy również rozwinęli skateboarding, aby móc „surfować” po ziemi, a liczba sportów wywodzących się z surfingu od tego czasu zaczęła wzrastać.

Surferzy i widzowie na łodziach w Mavericks, pół mili od wybrzeża Half Moon Bay w Kalifornii

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy